Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Nedir?

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ağız ve çene bölgesindeki yumuşak dokuların, dişlerin, çenenin ve çene ekleminin fonksiyonel ve estetik yapılarındaki hastalıkların, bozuklukların ve yaralanmaların tedavisini kapsayan diş hekimliğinin uzmanlık alanıdır.

Ağız, diş ve çene bölgesindeki tüm hastalıkların teşhis ve cerrahi tedavilerini gerçekleştiren bu branşta yapılacak işlemler hastanın durumuna ve işlemin türüne göre lokal anestezi, sedasyon ya da genel anestezi eşliğinde yapılmaktadır.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Kimdir?

Diş hekimliği eğitimi sonrasında 5 yıllık Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ana bilim dalındaki doktora programını tamamlayarak ağız içerisindeki yumuşak ve sert dokuların patolojilerini cerrahi olarak tedavi eden uzmanlığını almış doktordur. 

Ağız ve Çene Cerrahisi – Kıraç Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalının Çalışma Alanları

  • Diş Çekimleri
  • Gömülü ve Komplike Diş Ameliyatları
  • Çene ve Çevre Dokularının Kistlerinin Tedavisi
  • Çene Tümörleri ve Tedavileri
  • Protetik Cerrahi
  • Çene Yüz Bölgesi Ağrıları
  • Temporomandibuler Eklem Bozukluklarının Tedavisi
  • Adontojenik Enfeksiyonların Tedavisi
  • Tükürük Bezi Enfeksiyonlarının Tedavisi
  • Ağız Hastalıklarının Teşhis ve Tedavisi

Tüm bunların yanı sıra doğuştan gelen anomaliler, sonradan gelişen kazalar veya hastalıklar ile birlikte estetik restoratif işlemler, kök ucu rezeksiyonları ve kök kırıkları gibi konular ile de ilgilenmektedir.

Genel Anestezi ile Diş Tedavisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi biriminde gerekli görülen operasyonlar anestezi ve sedasyon birimimizde genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Bilinç halinin anestezik ilaçlar yardımı ile ortadan kaldırılarak uygulandığı anestezi ile diş tedavisi yöntemi çocuk ve yetişkin hastalarda uygulanabilmektedir. Diş çekimi, diş eti tedavileri, implant cerrahisi, kemik kisti tedavisi ve kemik grefti gibi cerrahi uygulamalar hasta konforunu en üst seviyeye çıkararak rahat ve güvenli bir ortamda yapılmaktadır.

Sedasyon ile Diş Tedavisi

Sedasyon işlemi, kişinin bilinci açıkken sedatif ilaçlar ile tüm reflekslerinin korunduğu ve derinliğinin kontrol edilerek ayarlanabildiği bir uyku halidir. Anestezi uzmanımız tarafından uygulanan bu yöntem, operasyon süresi boyunca korku ve endişe hissinin ortadan kalkmasına yardımcı olduğu için konforlu işlem olanağı sunmaktadır.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisinde İmplant Uygulamaları

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi uzmanı implant tedavilerinde çene kemiğinin yetersiz olduğu hastalarda kemik hacmini arttıracak teknikler uygulamaktadır. Biyomedikal materyaller ile alt ya da üst çenede yeni kemik oluşma sürecini destekleyecek bu uygulamalar sayesinde implant cerrahisinin daha stabil ve sağlıklı gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Kemik tozu (grefti) olarak adlandırılan bu işlem, kemik hacminde azalma olan hastalarda implant tedavisi öncesinde uygulanır.

Kemik tozu (grefti) uygulamasının yanı sıra Sinüs Kaldırma – Sinüs Lifting uygulaması da gerçekleştirmektedir. Üst çene bölgesinde sinüs dokusunun sarkık olduğu hastalarda uygulanan bu cerrahi müdahale, genişleyerek altında bulunan kemiğin incelmesine yol açan sinüs tabanlarını yükselterek implant tedavisine uygun hale getirmektedir. Bu operasyon implant vidalarına yer açılabilmesi için sarkık sinüs-sinüslerin yukarı itilmesi amacı ile yapılmaktadır. 

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Randevu ve Muayene

Ağız içi, diş, yumuşak doku ve onları saran çevre dokulardaki patolojilerin cerrahi olarak tedavi edilmesine olanak sunan Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi bilim dalı uzmanımıza muayene olmak için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Klinik değerlendirmenin yapılmasının ardından ağız içi muayene ve panaromik röntgen tetkiki ile ağız, diş ve çene patolojileri incelenerek tedavi planı oluşturulmaktadır.

Ücretsiz muayene ve ücretsiz panaromik diş röntgeni olanaklarımızdan yararlanmak ve Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi tedavi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here