Dental implantlar yani diş implantları çene kemiğine yerleştirilen titanyum içerikli yapay diş kökleridir.  İmplant Cerrahisi ile çene kemiği içerisine yerleştirilen bu yapay diş kökleri, eksik dişlerden kaynaklanan çiğneme ve ezme gibi fonksiyonları yerine getirmekle birlikte estetik problemlerin giderilmesini de sağlamaktadır.

 İmplantoloji

İmplant- Sayfa 4 / 4 - Sanita Diş Hastanesi İstanbul ve İzmir

Diş İmplantlarının Özellikleri

Titanyum içerikli diş implantları oldukça sağlıklı ve doku ile uyumlu vidalardır. Çene kemiğine yerleştirildikten sonrasında hücresel olarak tutunabilmesi için farklı materyaller ile kaplanmakta ve işlemden geçirilmektedir.

Yapay diş kökleri olarak ifade edilen ve kişinin kendi dişine en yakın kuvvet dengesini sağlayan implantlar, vücut dokuları ile etkileşime girmeyen ve kuvvetlere karşı dirençli olan malzemelerden üretildiği için yemek yeme esnasında fonksiyonel sorunlar yaşamadan uzun yıllar boyunca kullanılabilmektedir.

Kimler İmplant Tedavisi Yaptırabilir?

Çene kemiği üzerinde kullanılabilir dişlerin oluşturulması amacı ile yapılan İmplant Cerrahisi, 18 yaşını doldurmuş, kemik gelişimini tamamlamış ve kemik seviyesi uygun olan tüm herkese üst yaş sınırı olmadan uygulanabilmektedir. Bu tedavide dikkat edilen en önemli kriter; çene kemiğinin implant tedavisine uygun olup olmadığıdır. Bu nedenle tedavi öncesinde ağız içi klinik muayene ve radyografik değerlendirme çok önemlidir.

Diş eksikliğinde sabit ya da hareketli protezlerin yapımı amacı ile uygulanan bu tedavide kemik yoğunluğunun yeterli olmadığı durumlarda implant tedavisi öncesinde çenede kemik oluşturmaya yönelik işlemler yapılmaktadır.

“Kemik Grefti” olarak adlandırılan bu işlem alt ya da üst çene kemiğindeki hacim kayıplarının giderilmesi ve kemiğin yeniden yapılandırılması amacı ile uygulanmaktadır. Böylece güçsüz ve hacmini yitirmiş kemik dokusu yeniden güçlenmekte ve onarılmaktadır.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant Cerrahisi oldukça hızlı ve konforlu bir sürece sahiptir. Daha önceden kaybedilmiş dişlerin yerine yapılabildiği gibi enfeksiyon ya da iltihap gibi bir durum yoksa dişin çekimi sonrasında da yerleştirilebilmektedir.

Anestezi ya da hafif sedasyon eşliğinde yapılabilen implant tedavisi, iki farklı seçenek ile uygulanabilmektedir. Tek aşamalı tedavide implantlar yerleştirildikten sonra geçici bir başlık takılmaktadır. İki aşamalı tedavide ise dental implant vidaları takıldıktan sonra üzeri diş eti ile kapatılması için dikiş atılır ve iyileşme süreci beklenir. 

2 ila 3 aylık iyileşme süreci sonrasında implant vidaları ile çene kemiğinin bütünleşmesinin ardından protez başlıklar takılmaktadır. Bazı hastalarda da dental implant vidaları üzerine dişler hemen takılabilmektedir. Her iki implant tedavisi aşamasının sonunda da hastalar dişlerini eski fonksiyonlarında rahatlıkla kullanabilmektedirler.

İmplant Tedavisi - Diş Hekimi Prosthodontist Protez Uzmanı Melih Şengül

Diş İmplantları Zararlı Mıdır?

Diş implantlarının içeriğindeki titanyum diş, diş eti ve kemik yapılarına uyumlu doku dostu bir malzemedir. İnsan vücudu ile uyumlu olan titanyum içerikli bu bileşikler yapay diş kökleri olarak çene kemiğinde kullanılmaktadır.

İmplant Cerrahisi, günümüzde eksik diş tedavilerinde uygulanan en ideal tedavi olmakla birlikte diş yapısına uygun ve başarı oranları yüksek olan bir diş uygulamasıdır. Özellikle köprü diş tedavilerinde eksik dişin yanındaki dişten destek alınması istenmediğinde ya da destek alınacak herhangi bir dişin olmadığı durumlarda en iyi sonuç veren protetik rehabilitasyon yöntemi olarak ifade edilmektedir. 

İmplant Tedavisi Röntgen ve Muayene

Diş eksikliğinin giderilmesi, dişlere kaybedilen estetik görünümün kazandırılması ve fonksiyonel ihtiyaçların desteklenmesi amacı ile uygulanan İmplant Cerrahisi öncesinde çene kemiğinin implant tedavisine uygun olup olmadığının değerlendirilmesi ve uygun tedavi planının oluşturulmasına olanak sunmak için ücretsiz muayenemizden yararlanarak ücretsiz panaromik röntgen çektirebilirsiniz.

Ücretsiz panaromik röntgen ve ücretsiz muayenemizden yararlanarak alanında uzman hekimlerimize muayene olmak, tedavi planlamanızı oluşturmak ve İmplant Cerrahisi fiyatları hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here